ZEKİ MÜREN SANAT MÜZESİ


ZEKİ MÜREN SANAT MÜZESİ

Kostümleri, saçı, makyajı, sahnelere getirdiği yenilikler ile döneminin en avangard sanatçısı, Türkiye’nin Sanat Güneşi” idi

Seneler evvel “Gitme Sana Muhtacım” dedik, dinlemedi. O hâlâ alkışlarla yaşıyor!

Zeki Müren Sanat Müzesi olarak ziyarete açılan mütevazi evini anılar ve muhteşem sesi eşliğinde adım adım gezdik…

Zeki Müren Sanat Müzesi, sanatçının yaklaşık 16 yılını geçirdiği eve günümüzde verilen isim. Bodrum’un merkezinde Zeki Müren Caddesi’nde bulunan müze,paha biçilmez anılarla sanatçının hayatından kesitler sunuyor…

Zeki Müren’in 1980-1996 yılları arasında Kumbahçe’deyaşadığı denize nazırevi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca restore edilerek8 Temmuz 2000 tarihinde ziyaretine açılıyor.

Sanatçının hayatı ve eserleri ile ilgili bilgi ve belgeleri, fotoğrafları ayrıca sahne kıyafetleri ve özel eşyaları, onun izlerini taşıyan bu evde sergileniyor.

Müze 2 kattan oluşmakta. Yaşamının son günlerini geçirdiği evin giriş katında salon, yatak odası ve mutfak yer alıyor.

Gramofonu, radyosu, kitapları, dikiş makinesi, beşiği, daktilosu, özel eşyaları İstanbul’daki evinden getirdiği beyaz yatak odasında karşılıyor ziyaretçileri… Koridorda yer alan vitrinlerde sahne kostümleri boy gösteriyor bir bir. Hepsi şatafatlı ve cesur.

Oturma odası ise renkli ve hareketli yaşamının aksine son derece sade. Konuklarını ağırladığı, sanat dolu nice sohbetlere mekan olan bu odada gazete okuyarak, şiir yazarak ve televizyon izleyerek gününün büyük bölümünü geçiriyor sanatçı.

Evin her köşesinde bir nazarlık ilişiyor gözünüze, belli ki sanat güneşi nazara çok inanıyor.

Zeki Müren’in tek tek isim verdiği kostümleri ve kendi elleriyle çizdiği desenleri baştan başa donatıyor müzenin her odasını.

Ahşap merdivenlerle üst kata ulaştığınızda bir oda dolusu mektup karşılıyor hayranlarını. Hayranlarından gelen mektupları özenle saklamış yıllar yılı. Vitrinler yalnızca bir döneme damga vuran kostümlerle değil anılarla, ödüllerle dolu.

Müzenin bu bölümünde sanatçının kullandığı kristaller, gümüşler, kostümler ve ayakkabıların sergilendiği salon, sanatçının kendi yaptığı desenlerin sergilendiği ve kliplerin izlenebildiği tanıtım odası ve ödüllerinin, plaklarının, makyaj malzemelerinin bulunduğu teşhir salonları yer almakta.

Uzun yıllar kullandığı 1976 model Buick marka otomobili de evin bahçesinde bronz heykelinin yanında sergileniyor.

Zeki Müren Sanat Müzesi Pazartesi günleri hariç 09.00 – 18:30 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

 

Şarkılara sordum (söylemediler)
Anılara yalvardım (bilemediler)
Ufukları aradım (görünmediler)
İzlerini nerede bulurum senin