YÖRESEL TATLAR

Ege Usulü Zeytinyağlı Domates Dolması

Gabak Köftesi / Bal Kabağı Mücveri…

Enfes bal kabağı lezzetini mücverde denediniz mi?

GAMBİLYA PAVA

Gambilya Bodrum ve çevresinde yetişen mercimekten iri, bezelyeyi andıran bir bakliyat çeşididir ve benzerlerinden farklı bir lezzete sahiptir.

Keşkek

Düğün yemeklerinde her daim baş köşeye kurulan keşkek, Bodrum'un olmazsa olmaz lezzetlerindendir. Muğla usulü keşkekte buğdaya oğlak, dana ya da tavuk eti eşlik eder.

Kenker

Bir memleket türküsüdür kenker… Nasırlı parmaklara batan dikenlere aldırmadan şifa olur lezzetli sofralara öteden beridir. Bu sebeple olsa gerek “Bodrum’da et girmeyen eve kenker girer” derler.

PEKSİMET

Zor zamanların ekmeğidir peksimet. Dayanıklı bir o kadar da zahmetlidir.

Kabak Gözlemesi ve Böreği

Kabak, Bodrum’da bol tüketilen, kızartmasından mezesine, dolmasından tatlısına birçok çeşidi yapılan, Bodrumlular'ın hakkını vererek kullandıkları bir sebze.

Kabak Çiçeği Dolması

Yaz mevsiminin bu sıcak günlerinde sofranızı hafif bir zeytinyağlı ile şenlendirmek istiyoruz.

Kenker Dolması

Acı ot, tilkişen, turp otu, kenker… Otların pazar tezgahlarında görücüye çıktığı bahar aylarında dayanamayıp çeşit çeşit otla eve dönmek işten bile değildir.

Lokum Pilavı

Bodrum’a özgü geleneksel bir lezzete yer verelim istedik ve Bodrum düğünlerinin olmazsa olmazı lokum pilavının tarifini Gürece Köyü’nde yaşayan doğma-büyüme Bodrumlu Saniye Karakurt’tan dinledik.