MYNDOS KAPISI


M.Ö. 360’lı yıllara tarihlenen Myndos Kapısı, Bodrum'un önemli tarihi/kültürel değerlerinden biri olarak tüm heybetiyle selamlamaktadır ziyaretçilerini.

Karya Satrabı Maussolos tarafından şehrin surları üzerine inşa edilen Myndos Kapısı, Halikarnassos'u düşman akınlarından korumuş, taarruzlara karşı şehre adeta kalkan olmuştur. Günümüzde Gümbet mezarlığının yanıbaşında yükselen Myndos Kapısı, savunma amacıyla inşa edilen ve varlığı bilinen iki anıtsal kapıdan biridir. Gümüşlük'e giden yola açıldığı için Myndos Kapısı olarak adlandırılmıştır. Bu kapılardan diğeri olan Mylasa Kapısı maalesef günümüze ulaşamamıştır.

Büyük İskender'in M.Ö. 334 yılında Halikarnassos'a gerçekleştirdiği akınları boşa çıkaran savunma hendekleri M.Ö. 4. yüzyılda kazılmıştır. Hendeğin uzunluğu 56 m., derinliği 2.5 m., genişliği ise 7.5 m.'dir. Güney Kule'yi batıdan çevreleyen hendek kuşatmalara karşı kule ve surları; mancınık, koç boynuzu gibi savaş aletlerine karşı savunmak amacıyla kazılmıştır. Tarihi kalıntının bulunduğu alanda M.Ö. 4. yy.'a ait Helenistik ve Roma dönemlerine ait sırt sırta inşa edilmiş tonozlu mezarlar bulunmaktadır.

Antik kaynaklarda Büyük İskender’e karşı yapılan tarihi savunma şu şekilde yer bulmaktadır. M.Ö. 334 yılında mevsim sonbaharı gösterirken haftalardır kuşatma altında bulunan Halikarnassos şehrinde bir sessizlik hakimdir. Makedonya Kralı Büyük İskender, askerleri ile şehrin savunma kapısına dayanmıştır. Anadolu akınlarında ciddi bir savunmayla karşılaşmayan İskender, Halikarnassos’ta çetin bir direnmeyle yüzyüze kalır. Persleri hezimete uğratan İskender aynı galibiyeti Halikarnassos’ta yaşamak istemektedir. Ancak hücuma geçen Makedonyalı askerlere Karyalılar yanan oklar ve mancınıklarla fırlatılan taş güllelerle karşılık vermektedirler. Büyük kapı önünde içi su dolu hendekler mücadele esnasında kırılan tahta köprüden düşen askerlere mezar olmuştur. Beklemediği bu direniş karşısında İskender aşamadığı Myndos Kapısı’na lanetler okur. Bu lanet Büyük İskender’in makus yenilgisi olarak tarihe not düşülür…

Her zaman ziyaret edebileceğiniz Myndos Kapısı’nda, Halikarnassos'un savunma tarihine dair bilgileri okuyarak gezinizi keyifle tamamlayabilirsiniz.