KAAN TOKER


Bodrum Mandalinası’na gönül veren tutkulu girişimci…

Yazın vazgeçilmezi dondurmayı, Bodrum Mandalinası ile harmanlayarak Bodrum’a özel kokusu ve lezzeti ile buram buram Bodrum kokan bir marka yarattı.

Markayı başarıya taşıyan ilk adım, 1990 yılında Salim Kaan Toker’in girişimiyle başlayan “denizde dondurma” satışı. Bu müthiş fikir zaman içinde gelişerek ‘Su Üstü Dondurma Timi’ne evrilir ve sektörde farklı bir dönem başlar. Geçen yüzyılın manşetleri girişimcinin dünya çapında bir “satış gurusu” olduğunu kayda geçer. 

30 yılı aşan dondurma tutkusu ve sektörel tecrübesi ile Bodrum Mandalinası’nın eşsiz aromasını meşhur Türk konukseverliğini ile harmanlayarak dünya standartlarında üretim ve servis anlayışıyla birleştirir.

İşadamı Salim Kaan Toker ekmeğini yediği, suyunu içtiği coğrafyaya bir vefa borcu olarak Bodrum Mandalinasını önemsiyor, koruyor, destekliyor ve ürünlerinde aşk ile kullanıyor. Bol çekirdekli Bodrum Mandalinası’nı nasıl daha fazla destekleyebiliriz diye çekirdeğinden kabuğuna projeler geliştiriyor.

O Bodrum’u ve mandalinasını en doğal haliyle yaşatmaya kararlı. Bu samimi sohbetin satır aralarını sizler için kaleme aldık.

“Su Üstü Dondurma Timi” fikri nasıl ortaya çıktı?

1990 yılında elektriğin olmadığı bir ortamda doğayla ve ısıyla mücadele ederek en büyük tutkum olan denizde dünyanın önde gelen dondurma markası Algida’nın satışını organize ettim. Bodrum'dan Gökova, Marmaris ve Fethiye’ye cankurtaran, balıkadam ve dalgıç eğitimli, 3 dil bilen dondurmacılarla 1124 kilometrelik kıyı şeridinde tatilcilere serinliği taşıdım.

Yıllar içinde su üstü dondurma timi ile, denizde tekneleri alabora olan ya da arızalanan onlarca bireyin yaşamını kurtardık, denizin ortasında mahsur kalan çok sayıda kişinin imdadına yetiştik. Kirlenen koyları temizlemeyi de ihmal etmedik. Bu çabalarımız dönemin kaymakamı tarafından Cumhuriyet altınıyla ödüllendirilmişti.

Bodrum Mandalinası’nın korunmasına yönelik projelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Endüstriyel üretimin olumsuzlukları ve temiz gıdanın önemi hakkında toplumda gelişen bilinç ve günden güne betona yenik düşen “Bodrum Mandalinası”nın korunma çabaları içinde yer alma isteği markamızın asıl var olma sebebidir.

Kışın özenle toplanan, suyu sıkılarak özel gıda poşetlerinde muhafaza edilen mandalinalardan lezzetli dondurmalar üretiyoruz. Turuncu rengi ve enerjisi ile göz kırpan%100 Bodrum mandalinası suyundan hazırlanmış enfes bir dondurma… Aroma yok, koruyucu yok. Özetle Bodrum 4 mevsim mandalinadan mahrum kalmıyor.

Bodrum Mandalinasının kendine özgü bir aroması var. Bu koruması gereken bir değer. Mandalinanın dalında iken değerli olması lazım. Talep görmeli ki daha dalında iken değerlensin ve insanlar mandalina ağaçlarına sahip çıksın, Mandalina suyunu doğru şartlarda muhafaza edebilmek çok maliyetli ve zorlu bir süreç. Bodrum yarımadası ürettiğimiz gerçek dondurmalar ile yaz aylarında serin ve çekirdeksiz mandalina yeme imkanına sahip. Bizim gücümüz buna yetiyor, bir adım sonrasında yurt çapında hatta küresel çapta Bodrum Mandalinası’nın talep görmesi en büyük arzumuz. Yurtiçi ve yurtdışında güçlü satış ağı olan firmaların Bodrum Mandalinasını kullanarak ürün çıkartmaları ve pazarlarında arza sunmaları mümkün olduğunda mandalina betonla girdiği mücadeleden zaferle çıkacaktır. Bu hedefle Algida gibi sektörün güçlü firmalarını göreve çağırıyoruz.

Markanızdan çok Bodrum’un vurgulandığı başarılı reklam çalışmalarından bahseder misiniz?

Markamızın reklam çalışmalarını, Bodrum’un tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinden kaynaklanan potansiyelini vurgulama misyonu doğrultusunda yürütüyoruz.

Bodrum Mandalina Dondurması’nın tanıtıldığı ilk reklam filminde Bodrum Süngerciliği'nin Yaşayan Efsanesi, aynı zamanda UNESCO "Yaşayan İnsan Hazinesi" adayı ilk Türk deniz adamı Aksona Mehmet’i ekrana getirdik. Çekimlerin büyük bölümü su altında gerçekleşirken, Bodrum’un derinliklerdeki eşsiz güzellikleri de vurgulamaya çalıştık.

Diğer tanıtımda ise, mandalina formundaki bisiklet Bodrum’un hafızalara kazınan görüntüleri ve kanto tarzında hazırlanmış “Ala Mandalina Dondurmam” müziği eşliğinde Bodrum sokaklarında dondurma ve mutluluk dağıtıyor. Bu şekilde hem ürünümüzü hem de Bodrum’un değerlerini ön plana çıkaran reklam çalışmalarımız devam edecek.

Dünyada ilk ve tek AntiVrs dondurma nasıl üretildi?

Bilim insanlarının 8 ay süren yoğun ve titiz çalışmalarının ardından, şifalı bitkilerin içeriğinde bulunan etken maddelerin antiviral özelliklerini dondurmaya entegre ettik.

Salgın ile birlikte yöremizde yetişen ve yüzyıllardır kullanılan şifalı otları sentez ederek dondurmaya dönüştürmeyi düşündük. Fikir İmmunat Firması sahibi Adnan Akar’dan geldi. Bitki özütleri çıkaran firma; doktorlar, gıda mühendisleri ve üniversitelerle uzun süreli bir labaratovar çalışması yaparak zencefil, zerdeçal, meyan kökü, tarçın, karanfil, kırmızı pancar, zeytin yaprağı, keçi boynuzu, kudret narı ve kekik bitkilerinin ekstratlarını üretip bize teslim etti. Bitki ekstratları, süt, sahlep ve çok az miktarda şeker kullanarak Bodrum AntiVrs dondurmasını ürettik. Bitkisel içeriği sayesinde antivirüs etkiye sahip dondurma aynı zamanda besin değeri yüksek bitki özütleriyle de bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı oluyor.

Yediden yetmişe herkes için yararlı bu dondurmamızın lezzeti kısa sürede yayıldı ve çok uzak coğrafyalardan Çin Devlet Televizyonu bizimle röportaj yaparak dondurmamızı dünyaya tanıttı.