Elif Sanchez


ARTIK ENSTRÜMANIM SESİM

Müzisyen bir aileden gelen ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarını üstün başarı ödülü ile bitiren Elif Sanchez, 2017’de Bill Pierce Ödülü ve Akdeniz Müzik Enstitüsü Ödülü’nü kazanarak Berklee College of Music’den mezun oldu. Boston’da kaldığı süre boyunca 2015’te kurduğu “Mediant Collective” grubu ile 14 Grammy ödül sahibi Javier Límon’un dikkatini çeken ve “Refuge of Sound” projesine konuk sanatçı olarak davet edilen Sanchez, Boston ve New York’ta Drom NYC, Rockwood Music Hall, The Well Brooklyn, Boston Symphony Hall, Boston Opera House, Berklee Performance Center gibi önemli konser salonları ve caz kulüplerinde performanslar sergiledi.

Türkçe, Azerbaycan Türkçesi, İspanyolca, İngilizce bir repertuvar seslendiren Elif Sanchez, Türk Halk Müziği, Klasik Müzik ve Caz eğitimini harmanladığı tarzı ile 5 Eylül Pazar günü Bodrum Caz Festivali’nde müzikseverlerle buluşacak. 

Elif Sanchez ile Dibeklihan’daki Bodrum konseri öncesi müzikal yolculuğunu ve yeni projelerini konuştuk.

Caz ve Klasik Müzik de hem entrumanist hem de şarkıcı olarak yorumladığınız türler arasında. Peki Türküler sizin hayatınızda nasıl bir yer tutuyor?

Türkü benim için çocukluğum demek. Annem ve babam da Türk Halk Müziği sanatçısı. Küçük yaşlarımdan itibaren onların konserlerinde türküler söylerdim sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve ardından Amerika’da farklı türlerde eğitim alsam da Türk Halk Müziği en severek söylediğim türler arasında oldu.

Türküler sizin sesinizde Caz ile mi birleşti?

Sadece Caz tınıları değil. Yaptığım aranjmanlarda klasik müziğin ve cazın etkileşimini duyarken aynı zamanda Anadolu, Yunan, Azerbaycan tınılarını da bulabilirsiniz.

Siz solist olmanın yanı sıra aynı zamanda bir enstrümanistsiniz. Bu iki beceri birbirini nasıl şekillendiriyor?

En başta teknik olarak entonasyon problemi yaşamıyor olmamı yıllarca okulun o deniz manzaralı küçük odasında üflediğim uzun seslere ve çalıştığım gamlara borçluyum. Enstrüman çalmak başka bir perspektiften bakmak, müziği anlamak demek. Şarkı söylemek, söyleyebilmek çok özel bir şey. İnsanın enstrümanının kendisi olması çok büyük bir sorumluluk. Artık enstrümanım sesim.

Sizin müzikal yolculuğunuzda takip ettiğiniz dinlediğiniz ve bugün bile ilham aldığınız isimler kimler?

Neşet Ertaş’ı, Aşık Veysel’i söylemiyorum bile. Onlarla büyüdüm. Erkan Oğur çok önemli bir yere sahiptir bende. Alim Qasimov da oyle. Biraz daha açılırsak Omara Portuondo olağanüstü bir şarkıcı, Bebo Valdes ayrı bir ilham kaynağı. Ve Stevie Wonder var; gerçek bir dahi.

Bodrum Caz Festivali’nde müzikseverlerle buluşacaksınız. Dinleyicileri nasıl bir repertuvar bekliyor?

Türkçe, Azerbaycan Türkçesi, İspanyolca, İngilizce bir repertuvar seslendireceğim. Müziğimi Bodrum’da Caz severlerle paylaşacağım için çok heyecanlıyım.