DUT


Pazar tezgahı, market ya da dalından, tercihiniz hangisi olursa olsun yediğimiz birçok meyvenin vücudumuzda neye iyi geldiğini pek bilmiyoruz.

Mesela dut, özellikle sindirim sistemi üzerinde son derece etkili bir besin kaynağı. Şurubu, pekmezi, reçeli, pestili ve içeceği yapılıyor. Dut, beyaz ve kara dut olarak iki çeşidi bulunan bir yaz meyvesi.

Beyaz dut daha tatlı iken, kara dut mayhoş bir tada sahip. Beyaz dut bağırsak ve mide sistemini düzenleyerek hazmı kolaylaştırıyor. Egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de oldukça faydalı. Aç karnına tüketilen dut bağırsak kurtlarını dökmeye yardımcı oluyor.

Özellikle ağız içi yaraları ve boğaz enfeksiyonlarına iyi gelerek antibiyotik görevi görüyor. A ve C vitaminleri bulunan dut, idrar sökücü olmasının yanında kabızlığa da iyi geliyor. Soğuk havalarda tüketilen dut pekmezi, vücut direncini attırıyor. Karaciğere iyi gelen dut aynı zamanda iyi bir kan yapıcı. Bu lezzetli ve binbir derde deva meyveyi yaz aylarında tezgahlarda bulabilirsiniz.