Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü


Geniş bir avlu ve taş sokaklar etrafında konumlanmış muhteşem bir mimari… Sanat galerilerinden tasarım atölyelerine, el işi dükkanlarından restorana kadar türlü işletmelerin olduğu bir kompleks mekan.
Kuruluş felsefesi bir başkaldırı olsa da aslında bir baş yapıt Dibeklihan…
Adını kapısındaki iki devasa yoğurt dibeğinden alıyor.
Sergiler, konserler, söyleşiler, dinletiler, film gösterimleri, defileler vb. sanatsal etkinliklerle Mayıs-Ekim ayları arasında ziyaretçilerine kapılarını açan Dibeklihan, insanoğlunun geçmişte ve günümüzde ürettiği güzelliklerin sergilenmesi ve bu güzelliklere gönül verenlerin buluşma noktası olması arzusuyla planlanmış, kültüre ve doğaya saygılı bir mekan.
Sandık Odası, bu kültür sanat köyünün daimi etnografik sergi alanı. Günlük yaşamda kullanılan ve unutulmaya yüz tutmuş çeşitli objelerin sergilendiği mekan, muhteşem bir fikrin ürünü.
Sergideki eşyalar ait olduğu dönemin insanının zevkini, güzele verdiği değeri ve emeği kanıtlamakta. Her biri halk sanatına ve günümüzün tabiri ile fonksiyonel sanata ışık tutan birer örnek. Bir araya getirilmesi neredeyse bir ömür süren bu eşsiz koleksiyonu mutlaka gezmenizi öneririz.
İ. Hakkı Tonguç Sanat Galerisi, Yıldız Kenter Sanat Galerisi, Erdinç Bakla Sanat Galerisi, Orhan Kemal Meydanı ve Nedim Günsur Sokağı; resimden heykele, seramikten, fotoğrafa, ebruya, karikatüre kadar bir çok sanat dalı ve sanatçının eserlerine mekan olmakta. Sürprizlere açık olun… Dibeklihanda kimi akşam flamenko konseri, kimi akşam caz. Bir gece şiir dinletisi, başka bir gece bale gösterisi, bir bakıyorsunuz keman, bir bakıyorsunuz piyano resitali karşılıyor sizi.