Vegan


Size bir durumu iki farklı açıdan sunacağız, önce duruma dışarıdan bakalım:
Kişisel bakım eşyası almaya bir mağazaya giriyorsunuz. Raflara göz gezdirirken birden yıllardır kullandığınız o markayı bulup “Bu bana çok iyi geliyor” diyerek ürünü alıyorsunuz. Mutlusunuz…
Şimdi de içeriden bakalım:
Gözünüzü açtığınızda ufacık bir kafestesiniz, hareket edecek pek yeriniz yok. Derken bir çift el gelip sizi kafesten çıkarıyor, sıkıca kavradıktan sonra göz kapaklarınızı iyice açıyor ve gözlerinize birer çift damla damlatıyor. Derken gözleriniz yanmaya başlıyor ve kabarıyor. Acı içindesiniz… Hayatınız bu kafesin içinde, aynı acılara küçük vücudunuz dayanamayana ya da insanlar sizi işe yaramaz görüp öldürene kadar devam ediyor…
Tüketim alışkanlıklarımız, bu gerçekleri öğrendikten sonra değişiyor ve bunlara dur demek adına seçici olmaya başlıyoruz.
Aldığınız kozmetik, temizlik veya kişisel bakım ürününün hayvanlar üzerinde test edilip edilmediğini önemsemek için önce bu hayvanlara neler yapıldığını bilmek gerekiyor. Bu ürünlerin karanlık tarafını bilmek ve kanlı ürünlerin karşısında durmak gerekiyor. İnsanlık, veganlık veya hayvanseverlik. Adı her ne olursa olsun medeniyet bunu gerektirir. Bir canlının vücudu üzerinde testler yapmak, deneyler yapmak ve gözlerini dünyaya açar açmaz işkence görmeye başlayan hayatları, işe yaramaz hale getirene kadar kullanmak. Bu bize, özellikle kendini medeni olarak tanımlayan, düşünebilen, hissedebilen, empati kurabilen bir varlığa yakışmaz. Size burada bu deney yöntemleri hakkında uzun uzun bilgiler paylaşmak isterdik fakat yazımızı acıyla doldurmak yerine, umutla doldurmak adına bilgi paylaşımı yaparak sürdürmek istiyoruz. Paylaşalım ki, bilinsin.
Konuyla ilgili akla gelen ilk soru şu olabilir; deneyi neden bazı firmalar yapmazken, diğerleri yapıyor? Cevabı maliyet. Alternatif test yöntemleri tabi ki mevcut, ancak firmaların gözünde maalesef bir hayvanın üzerinde yapılan test, alternatiflerine göre daha ucuz. Bu yoldan geçen ürünleri biz satın aldığımız için işkence gören bu hayvanları kurtarmak bizlerin elinde. Tek yapmamız gereken telefonumuzu elimize alarak, bu ürünün hayvanlar üzerinde test edilmiş olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. Bir dahaki favori ürününüzü alırken kendinize şu soruyu sorun: “Elimdeki ürün bir hayvanın canından daha mı değerli?” ve lütfen verdiğiniz cevabı duymazlıktan gelmeyin... Unutmayın, siz kolaya her kaçtığınızda sizin adınıza o hayvanlar işkence görüyor olacak.
Aşağıda, hayvanlar üzerinde test yapmayan ürünlerin üzerinde bulunan uluslararası logoları paylaşıyoruz. Bu logolara sahip ürünleri tereddüt etmeden satın alabilir, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca ürünler ve deneysiz yaşama dair yenilikleri “DENEY_SİZ” instagram hesabından takip edebilirsiniz.
Sevgiyle kalın.