Potanın Kırçiçekleri Yiğit Özmen ile başarıdan başarıya koşuyor…


Kırçiçeği Bayan Basketbol Takımı bu sezon süper lige çıkmayı hedefliyor. İşte hikayeleri…

Takımın temellerinde Galatasaray altyapısında yetişmiş, 2 yıl Türk Telekom, 2 yıl Erdemir olmak üzere 20 yılı aşkın basketbol geçmişi olan, profesyonel basketbolcu Yiğit Özmen’in imzası var. En büyük hayalinin Bodrum’da bir basketbol kulubü kurmak olduğunu belirten, takımın kurucusu ve başkanı Yiğit Özmen süper lig yolunda sorularımızı yanıtladı.

Bodrum Kırçiçeği Bayan Basketbol Takımı ne zaman kuruldu, kaç yıldır mücadele veriyor?
Bodrum Basketbol Spor Kulübü 2008 yılında kuruldu. İlk 2 yıl erkeklerle mücadele ettik, bir üst lige çıkmayı yarı finallerde kaçırdık. 2015-2016 sezonu ile birlikte 2. ligde kadın basketbol takımını kurduk. İlk yıl şampiyon olarak 1. lige çıktık. Geçen yıl süper lige çıkmayı averajla kaçırdık, başarılı bir sezondu. Basketbol bir takım oyunu, bir ekip işidir ve ekip olarak kısa sürede çok yol kat ettiğimize inanıyorum. 2017-2018 sezonu için hedefimiz şampiyon olarak süper lige çıkmak, bu doğrultuda şampiyon olabilecek bir kadro oluşturduğumuza inanıyorum. Öncelikle Murat Alkaş’ı antrenör olarak transfer ettik, kendisi 3 takımı süper lige çıkarmış, Aydın Örs ile birlikte Efes Pilsen’de yıllarca çalışmış ve bu lig için oldukça değerli bir antrenör. Başarılı kadromuz bu sezon; Gülşah Çelebi, Esra Şencebe, Harika Eldaş, Gizem Uca, Gizem Kazali, Sasha Goodlett, Seda Tabakçı, Seda Aydın, Saynur Tozlu, Serenay Çakmakçı, Deniz Ataer ve İrem Çavuşoğlu’ndan oluşuyor. Geçen sezon takım kaptanlığı yapan ve başarıları ile takıma büyük katkılar sağlayan Nihan Anaz sakatlığı sonrasında takım menajerliğini yürütüyor.

Bodrum’u Türkiye çapında bir başarıya taşıdınız. Bu sezon için taraftarlarınızdan beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?
Kişisel çabalarımla başlayan organizasyonu öncelikle Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon ardından Kırçiçeği, Çağdaş Holding ve Kılıç Holding ciddi düzeyde destekledi. Başarıya giden yolda en büyük destekçilerimiz sponsorlarımız oldu. Bodrum Belediyesi’nin salon tahsisi, ulaşım ve konaklama desteğinin yanısıra manevi desteği de bizim için oldukça önemli. Verilen destekler takımın geleceğini doğrudan etkiliyor, bu sebeple daha kurumsal dokunuşlara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bodrum’daki tek basketbol takımıyız. A takım seviyesinde 1. ligde Kırçiçeği Kadın Basketbol Takımı, 2. ligde erkek futbol takımı ve 1. ligde oynayan kadın hentbol takımı bulunuyor. Bahsettiğim gibi takımımızın başarısı desteklere endeksli, bu desteklerin Bodrum genelinde artmasını diliyoruz. Seyircimiz çok bilinçli, maç seçiyor ve ona göre tercihini yapıyor. Kısacası seyircimiz kaliteli basketbol seyredeceği bütün maçlarda salonu doldurdu ve bizleri yalnız bırakmadı.

Altyapıdan sporcu yetiştirmeyi planlıyor musunuz?
2. büyük hedefimiz alt yapı. Altyapıdan oyuncu yetiştirip güçlü bir Bodrum Basketbol Takımı ile Avrupa’da oynayacak seviyeye gelmeyi hedefliyoruz. Yerel altyapılarda maalesef yerel lig oldukça az. Altyapıda sporcular ne kadar çok müsabaka yaparsa o kadar gelişim kaydediyor. Maalesef bu yönden Bodrum ve Muğla çok kısır. Büyük şehirlerde kulüpler ve organizasyonlar daha fazla olduğu için genç sporcuların daha çok maç yapma imkanı oluyor. Altyapımızı oluşturarak, kendi aramızda maçlar yaparak bu eksikliği kapatmayı hedefliyoruz.