PEKSİMET


Zor zamanların ekmeğidir peksimet. Dayanıklı bir o kadar da zahmetlidir.
Yıllar yılı sünger seferlerine eşlik etmiş, denizcilerin sofrasına katık olmuş, seferberlik, savaş ve kıtlık dönemlerinde en çok tüketilen besin olmuştur.
Uzun süre bozulmadan saklanabilen peksimetin hazırlanması oldukça ayrıntılı ve emek isteyen bir süreçtir. Gürece’nin hamarat kadını Saniye Karakurt Bodrum’un unutulmaz lezzetlerinden biri olarak yerini alan “Peksimet” için odun fırınının başına geçti ve tarifini bizlerle paylaştı.
Hamur için
2 kg. buğday unu
tuz
su
maya
Hazırlanışı
Un, tuz, su ve dinlendirilmiş maya ile peksimet hamuru hazırlanır. Yoğurma işleminin ardından katı peksimet hamuru bezelere ayrılarak, elle şekillendirilir. Üzerine bıçak yardımıyla 2-3 çizik atılır ve ortalama 3 saat bezle örtülerek dinlenmeye bırakılır.
Bu esnada odun ateşi yakılıp fırın ısıtılır. Odun fırının içindeki kül süngülendikten sonra dinlenen peksimet hamurları fırın küreği yardımı ile fırına yerleştirilir. Ağzı kapatılan fırında 45 dk. pişirilir.
Pişen peksimetler bir tepsiye alınır, soğuduktan sonra el yardımıyla bıçakla belirlenmiş kesim yerlerinden parçalara ayrılır. Yeniden kurutulmak üzere ortalama 6-7 saat fırına sürülür.
Piştikten sonra tekrar fırınlanan ekmekler denizin rutubetine, havanın sıcaklığına, bayatlamaya karşı uzun süre tazeliğini korur.
Kuru peksimetler, yeterli miktarda su serpilerek temiz bir beze sarılıp yumuşatılarak tüketilir.