Keşkek


Düğün yemeklerinde her daim baş köşeye kurulan keşkek, Bodrum'un olmazsa olmaz lezzetlerindendir. Muğla usulü keşkekte buğdaya oğlak, dana ya da tavuk eti eşlik eder.
Odun ateşinde büyük kazanlarda yapılan meşhur keşkeğin ana besin maddesi yarma buğday, et ve zeytinyağından oluşuyor. Gerisi güçlü kollara ve tahta kepçeye kalıyor. İşin özü oldukça zahmetli bir yemek keşkek.
Etin ve buğdayın kaynatıldıktan sonra tokmak ile kazan içinde erimesini sağlayan vurma işine “keşkek dövmek” deniyor. Saatler boyu odun ateşinde tahta kepçelerle ezilerek kendinden geçen buğday ve tavuk birbirine kaynaşıp eriyor. Sakız gibi keşkek benzetmesi, etin buğdayla tam olarak kaynaşması ve sakız gibi uzamasını ifade ediyor.
2011 yılında UNESCO tarafından “Somut Olmayan Kültürel Miras” listesine alınan keşkek tarifini Balcılar Köyü’nde yaşayan Nasibe Esmer’den dinledik.
Bir gece önceden ıslatılan buğdayın suyu süzülür. Temizlenen 1 bütün tavuk bir miktar su ile kaynamaya bırakılır. Üzerine buğday ilave edilir. Buğdaylar piştiğinde tavuk kazandan alınır ve kemikleri ayıklanarak tekrar kaynamakta olan kazana ilave edilir. Et ve buğday uzun saatler odun ateşinde tahta kaşıkla karıştırılır ve kaşığın arka kısmı ile ezilir. Gerektiğinde su ilave edilir. İyice özleşen, sakız gibi olan tavuk ve dövmeye son aşamada zeytinyağı ilave edilir.