Kenker Dolması


Acı ot, tilkişen, turp otu, kenker… Otların pazar tezgahlarında görücüye çıktığı bahar aylarında dayanamayıp çeşit çeşit otla eve dönmek işten bile değildir.Tam mevsimidir diyerek bir Bodrum klasiği olan “Kenker Dolması”nın tarifini sizler için kaleme aldık.

Gürecenin dağlarında melengeç
Elif Hanım dibinden sen de geç
Eğer mani söylemek istiyorsan
Gel avucumdan su iç…

Gürece Köyü’nde yaşayan doğma büyüme Bodrumlu Saniye Karakurt bizleri bu mani eşliğinde karşıladı ve enfes bir kenker dolması için kolları sıvadı. En başta belirtelim,her yiğidin harcı değildir kenker dolması yapmak, maharet ister. Bodrum'da iki tür kenker bulunur. Biri deli kenker, diğeri uslu. Deli kenker dolmalık olanı, “deve kenkeri” de denilir, zira develer bayılıyor bu ota. Uslu kenker ise “şevket-i bostan” adıyla bilinir.

Malzemeler (4 kişilik)
4 adet dolmalık kenker
1 su bardağı pirinç
1 büyük boy soğan
2 domates
½ bağ maydanoz
½ bağ taze nane
1 çay kağışı tuz
karabiber

Hamuru için:
1 su bardağı un
1 yumurta
1 çay kaşığı tuz
yeterli miktarda su

Taze taze toplanan kenkerler ilk olarak dikenli yapraklarından temizlenir. Ardından bol su ile güzelce yıkanır, ortalama 8-10 dakika haşlanır. Haşlandıktan sonra üzerindeki pamuksu doku sıyrılarak temizlenir. Bir taraftan harcı hazırlanır. İsteğe göre pirinç ya da bulgur tercih edilebilir. İnce doğranan soğanlara domates, pirinç, maydanoz, nane ve baharatlar sırasıyla eklenerek, karıştırılır. Haşlanan kenkerler avuç içerisine yerleştirilir ve ortasına hazırlanan harç konularak, üstü yine kenker ile kapatılır. Dağılmaması için iple sarılır. Hazırlanan kenkerler bir tencereye yerleştirilir ve üzerini iki parmak kadar geçecek su ile kısık ateşte pişmeye bırakılır. 45 dakika sonra ocaktan alınır. Bir tarafta un, yumurta, tuz ve su eşliğinde kulak memesinden daha yumuşak olacak şekilde hamur hazırlanır. Pişen kenkerler bu hamura bulanır ve zeytinyağında kızartılır. Hazırlanan kızartmanın iplikleri özenle çıkarılır. Kenker Dolması servis hazırdır, afiyet olsun.