Kabak Gözlemesi ve Böreği


Kabak, Bodrum’da bol tüketilen, kızartmasından mezesine, dolmasından tatlısına birçok çeşidi yapılan, Bodrumlular'ın hakkını vererek kullandıkları bir sebze. Gürece Köyü’nün hamarat kadını Saniye Teyzemiz Çekişte okurları için Bodrum’da sevilen bir lezzet olan kabak gözlemesi ve kabak böreğini yaptı.

İç Malzemesi;
1 adet taze bal kabağı
½ kg çökelek
1 bağ maydanoz
1 bağ dereotu
3 adet kuru soğan
Karabiber
Zeytinyağı
Tuz

Hamuru için;
5 su bardağı un
2 kaşık yoğurt
1 fincan zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı;
Kabak rendelendikten sonra süzgeçte 10 dk. bekletilir. Maydanoz, dereotu ve soğan ince ince doğranır. 1 kg. un, zeytinyağı, tuz, yoğurt, alabildiği kadar su ilave edilerek yoğrulur. 12 bezeye ayrılan hamur 15 dakika dinlendirilir. Doğranmış soğan karabiber ve tuz ilave edilerek kavrulur. Rendelenmiş kabak rendesi bir miktar tuz eklenip geniş bir kaba alınır. Üzerine çökelek, zeytinyağı, maydanoz, soğan, dereotu ilave edilir.

Kabak Gözlemesi; Dinlendirilmiş hamur oklavayla ince ince açılır. Açılan hamurun iki yanı katlanır ortasına iç malzemesi ilave edilir. Diğer uçları da malzemenin dışarıya çıkmasını engellemek için bastırılarak güzelce kapatılır. Ateşte ısıtılmış sacın üzerinde çevrilerek pişirilir. Üzerine zeytinyağı sürülerek servis yapılır.

Kabak Böreği; Tercihiniz börekten yanaysa açtığınız yufkaları fırın tepsisine dizerken 1 kat zeytinyağı sürüp diğer kata malzemesini koyarak 3 kat olacak şekilde böreğinizi hazırlayabilirsiniz. Fırına sürmeden önce dilim dilim kesilen böreğinizi 220 derecede pişmeye bırakabilirsiniz.