Kabak Çiçeği Dolması


Yaz mevsiminin bu sıcak günlerinde sofranızı hafif bir zeytinyağlı ile şenlendirmek istiyoruz.
Kabak çiçeği dolması zeytinyağlılar içinde Bodrumlular'ın en sevdiği yemeklerden biri olmaya aday. Bodrum'da mayıs ayında açan kabak çiçeği yaz sonuna kadar bulunabiliyor.

Gürece köyünden Saniye Teyzemiz bu sayıda da bizleri yalnız bırakmadı, hünerlerini bu kez kabak çiçeği dolması ile sergiledi.

Malzemeler (6 kişilik)
60-70 adet kabak çiçeği
1/2 kilo pirinç
2 baş soğan
1 tutam maydanoz
1 tutam dereotu
1 tutam taze nane
2-3 domates
1 çay bardağı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı;
Kabak çiçekleri sabahın erken saatlerinde dalından toplanmalıdır. Havanın ısınması ve günün ilerlemesiyle birlikte çiçek büzülüp kapandığından günün erken saatlerinde toplamakta fayda var. Diğer yandan karışım için pirinç iyice yıkanıp süzüldükten sonra bir kaba alınır. Soğan ve domates ince ince kıyılır. Dereotu, maydanoz, taze nane de doğrandıktan sonra karışıma 1 tatlı kaşığı tuz ve zeytinyağı ilave edilip karıştırılır.

Kabak çiçekleri yıkanmadan önce çiçeğin uç kısmında bulunan tırnak diye tabir edilen yeşil otlar ayıklanır. Su dolu bir kaba daldırılan çiçekler iyice temizlenir. Hazırlanan karışım, tatlı kaşığı ile kabak çiçeklerinin içine ortasını geçmeyecek kadar doldurulur. İç malzemesi doldurulduktan sonra çiçeğin artan uç kısmı bükülerek dolmanın ağzı kapatılır ve tencereye dizilir. Sarma işlemi bittikten sonra tencereye dizilen dolmaların üzerine bir miktar su ilave edilir ve orta ateşte yarım saat pişmeye bırakılır. Yarım saat sonra pişen dolmanızı servis tabağına alabilirsiniz.

Afiyet olsun...