GAMBİLYA PAVA


Gambilya Bodrum ve çevresinde yetişen mercimekten iri, bezelyeyi andıran bir bakliyat çeşididir ve benzerlerinden farklı bir lezzete sahiptir. Bodrum baklası, kambilya ya da gambilya deniliyor. Bazı yerlerde mürdümük veya aragan adıyla da biliniyor. Kasım-Aralık aylarında toprakla buluşan gambilyanın hasat zamanı ilkbahar. Biçmesi son derece zahmetli olan gambilyalar, hasadın ardından değirmende yardırılıyor ve tek tek kabuklarından ayrılıyor. 

Gürece’nin hamarat kadını Saniye Karakurt uzun yıllardır kendi arazisinde gambilya ekip biçiyor. Restoranların en favori mezesi olarak karşımıza çıkan “fava” için biz Bodrumlular “gambilya pava” deriz diye altını çiziyor. Kardeşi Fatma Hanım ile birlikte lezzetli bir gambilya pava için kolları sıvıyor.

Malzemeler:

1 bardak gambilya baklası,

2.5 bardak su, 

1 tatlı kaşığı tuz,

2-3 çorba kaşığı zeytinyağı,

1 adet ortaboy soğan
 Hazırlanışı:

Yıkanan gambilyalar su ilave edilerek kısık ateşte kaynamaya bırakılır. 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilir. Pişme süresi ortalama 45 dakikadır. Tencere üzerinde oluşan köpüklerin alınması gaz yapmaması için önemli bir detay. Pişen gambilyalar blenderden geçirilir. (Yakın zamana kadar bu işlem süzgeç ve tahta kaşıkla ezilerek yapılmaktaydı.) Üzerine zeytinyağı ile servis edilir. Zeytinyağında kavrulan soğan ve pulbiber bambaşka bir lezzet katar.

Pavaya yağ koydun mu yemin edermiş, ben yağ görmedim diye. Özetle pava yağı sever, ne kadar yağ konursa bünyesine alır. Öyle diyor Saniye teyzemiz, biz de şahit olduk bol zeytinyağı ilave ettik de bana mısın demedi.

Afiyet olsun…