Gabak Köftesi / Bal Kabağı Mücveri…


Göz alıcı rengiyle bal kabakları pazar tezgâhında arzı endam ederken, Şef Halil Vural’ın mutfağında Bodrum’un meşhur “gabak köftesi”nin lezzetine tanık olduk.

Anne tarafı Girit kökenli şefimiz tamı tamına 25 yıldır Bodrum’un en seçkin mekanlarında en lezzetli sofralara imza atıyor. Yerel ürünlerle yapılmış seçkin yemeklerin sunulduğu Bitez’deki kendi mekanında verdiği özel reçeteyi ustasından dinledik ve kaleme aldık. 

500 gr. bal kabağı

5 taze soğan

1 kuru soğan

1/2 bağ dereotu

1/2 maydanoz

birkaç dal taze nane

3 yumurta

1,5 çay bardağı un

bolca karabiber

yeterince tuz

kızartmak için:

1 çay bardağı zeytinyağı

Kabak ve soğan rendenin iri tarafıyla rendelenir. Dereotu, maydanoz, taze soğan ve nane doğranıp hepsi bir karıştırma kabına alınır. Yumurta, un, tuz ve karabiber de eklenip güzelce karıştırılır ve en az 20 dakika bekletilir. (Karışım kaşıktan akacak kıvamda olmalı, eğer koyu kıvamlı ise biraz su ile yumuşatabilirsiniz.)Bir tavaya zeytinyağı dökülüp orta ateşte kızdırılır, mücver hamuru yağa atılmadan evvel güzelce tekrar karıştırılır ve kaşık dolusu alınıp kızdırılan yağa atılır. Çok kuvvetli olmayan ateşte önlü arkalı kızartılır. (Yağ çekmemesi için her bir mücveri tam kızardıktan sonra bir kez çeviriniz.)İsterseniz sıcak sıcak, isterseniz ılık ya da soğuk, yanında yoğurt veya kahvaltıda çay ile afiyetle yiyiniz…