Bodrum sezona hazır mı?


Homeros’un ebedi mavilikler ülkesi Bodrum; muhteşem iklimi, masmavi denizi, doğal güzellikleri, renkli gece hayatı ve lüks otelleriyle sezona hazır mı?
Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu’na sezon öncesi Bodrum’u sorduk. Deyim yerindeyse “bir dokunduk, bin ah işittik”.
Bir destinasyon turizme hazır mı sorusuna doğru ve anlaşılabilir cevap verebilmek için önce o destinasyonda turizm yapılabilirlik açısından bugüne kadar yapılan hamlelere bakmak lazım. Her yıl Nisan ayından itibaren Bodrum turist ağırlamaya başlıyor ve Ekim ayına kadar sürüyor. Ancak bu süreç içinde gerçek turizm yapılabiliyor mu? Bunu irdelemek lazım.
Bodrum bir dünya markası değil ama dünyada bilinirliği olan bir destinasyon. Bodrum’un marka olabilmesi için önce yollarının turizm yapılabilir değerde olması lazım. Elektriğin bir rüzgarla kesilmediği, çöp sorununun dönüştürülebilir nitelikte çözüldüğü, arıtmanın olduğu bir Bodrum. Şu ana kadar saydıklarımın hiç biri gerçek bir turizm destinasyonunda olması gerektiği gibi değil ne yazık ki.
Bugüne kadar uygulanan yanlış politikalar nedeniyle Bodrum’da turizm el yordamıyla yapılıyor. Sezonun ortasında Gümbet’te su tankerleriyle karşı karşıya kalabiliyoruz. Oteller kendi imkanlarıyla misafirlerini otel odalarında ve mekanlarında ağırlayabilmek için hazırlandı.
Türkiye’de konaklama sektöründe çalışanların %87.4’ü eğitimsiz. Ne yazık ki eğitimsiz eleman altyapısıyla turizmi götürmeye çalışıyoruz. Buna ilaveten 250.000’in üzerinde eksik istihdamla çalışıyoruz. Sezonun en yüksek noktasında yoldan geçene papyon takıp servise almak durumuyla karşı karşıya kalıyoruz. Şimdi bütün bunları alt alta koyduğunuzda Bodrum ve Türkiye turizme hazır mı, değil mi onun takdirini sizlere bırakıyorum.
Sevindirici gelişmeler de var elbette. Turizmin mutfağından gelen bir arkadaşımız Turizm Bakanı oldu. Aynı lisanı konuşuyoruz, sorunlarımızı çok kolay algılayabiliyor ve çözüm üretebiliyor. BOYD olarak bayram tatilinin 9 güne çıkartılması için talepte bulunduk. Çok süratli bir şekilde konu ele alındı ve Ramazan Bayramı tatili 9 gün olarak ilan edildi. Bu durum Bodrumlu turizmcinin hazırlıklarını şimdiden daha rasyonel şekilde yapabilmesine imkan tanıdı.
Bodrum’da turizmi 9 hatta 12 aya çıkaralım diye konuşuyoruz. Bodrum’un mimari yapısı nedeniyle kış aylarında otellerin büyük bir bölümü misafir ağırlama imkanı olmadığı için kapatmak zorunda kalıyor. Kış aylarında açık olan yatak sayısı 4000 civarında. Belek’in yüzölçümü Bodrum’un neredeyse 1/3’ü kadar. Belek’te kış aylarında açık olan yatak sayısı 60.000 civarında. Bu nedenle Antalya Havalimanı’na kışın günde 50-60 uçak sorti yaparken, Bodrum’da biz dış hatları kapatıyoruz. Önce sorunları derinlemesine irdilememiz lazım.
Turizme hazır mıyız? Altyapımız olmadan 5 yıldızlı oteller yapıyoruz. Otellerin içi 5 yıldız hakikaten. Adımınızı dışarı atıyorsunuz, orası 1 yıldız. 5 yıldızlı otelden dışarı çıkınca 1 yıldızlı çevreyle turizme hazırız diyerek sözümüzü noktalayalım.