BODRUM BALIK REHBERİ


Önünüzde balığınız, civarın en leziz otları ve Ege’nin masmavi suları... Balığın sofraya, sofranın denize, denizin şehre bu kadar yakıştığı bir yer daha olabilir mi? Kışın bambaşka bir güzelliğe bürünen Bodrum’da bu mevsim hangi balığı tercih etmeli?

Tezgahlarda görücüye çıkan balıklarla ilgili yörenin yarım asırlık balıkçısı Kadir Reis'ten bilgiler aldık. Barbun, Hamsi, Çupra Bodrum'da bu aylarda sık yenilen balıklar. Özellikle Barbun'un tam zamanı. Suları çok soğuk olan Karadeniz’in hamsisi daha yağlı ve lezzetli oluyor. Kadir Reis, Ege'de tutulan hamsinin de Marmara ve Karadeniz hamsisi kadar doğal olduğunu vurguluyor.

Mevsim balıklarının pişirilme yöntemleri, lezzeti yakalamanız açısından oldukça önemli. Barbun'un tavası makbul. Hamsi'nin de tavası lezzetli oluyor. Çıtır çıtır kızaran hamsi ve barbunu mevsim yeşillikleri ile süslemek lezzetine lezzet katıyor. Çupra'nın tadı ise en iyi ızgarada çıkıyor. Fırında pişirilen ya da buğulaması yapılan Çupra da, ızgara kadar lezzetli oluyor. Kadir Reis’ten Çupra Buğulamanın tarifini almayı ihmal etmedik. Şimdiden afiyet olsun.

ÇUPRA BUĞULAMA
1 kg. Çupra
Soğan
Tat vermesi için birkaç patates ve domates
Defne yaprağı
Maydanoz,
Tuz,
Karabiber,
Zeytinyağı

Hazırlanışı;
Yuvarlak doğranan soğanlar tencereye dizilir. Üzerine doğranmış patates, domates, maydanoz, defne yaprağı ve tane karabiber eklenir. Temizlenen çupralar bu malzemelerin üzerine dizilir. Balığın üzerine tekrar aynı malzemeler ile birlikte bir bardak su, zeytinyağı ve bir tutam tuz ilave edilir. Ağır ateşte pişmeye bırakılır. Bu tarife göre yapılan buğulama oldukça hafif olur.