Bir Kap Mama, Bir Kap Su


Özellikle hava sıcaklıklarının artmaya başladığı, orman yangınları gibi hiç istemediğimiz durumların olduğu bu günlerde, biz insanlar gibi tüm canlıların su ihtiyacı artmaktadır.

Kedi ve köpekler için su tüketimi de özellikle bu aylarda artmaktadır. Su, yedikleri gıdalar ile alınan besin maddeleri ve minerallerin kana karışmasını ve dolaşım yoluyla bunların doku ve organlara iletilmesine yardımcı olur. Su, vücut sıcaklığını regule etmede yardımcı olur. Bilindiği üzere kedilerin patileri dışında ter bezleri yoktur yine de bunu soluk alıp verme yoluyla tolere edebilirler, fakat yaz aylarının ne kadar sıcak geçtiğini düşünecek olursak suyun özellikle uzun tüylü kediler için ne kadar hayati oluğunu daha iyi anlıyoruz.

Yetişkin bir canlının vücudunun %60’ı sudur. Bu oran yavrularda daha fazladır. Yapılan çalışmalarda kedi ve köpeklerin günlük tükettiği kuru mama miktarının 4-5 katı kadar su tüketmesi gerektiği saptanmıştır. Günde ortalama 50 gr. kuru mama yiyen bir kedinin en az 200-250 ml, 20 kilogramlık günde 300-350 gr mama tüketen bir köpeğin 1,5-2 litre kadar su tüketmesi gerekmektedir. Bu miktar hareketli ve oyuncu kedilerde daha fazla olmalıdır. Yaş mama tüketen kedilerde bu miktarın biraz daha az olması beklenir, çünkü yaş mama %70 oranında su içerir. Bu yönüyle kuru mamadan farklılık gösterir. Zaten ortam ısısının etkisiyle yalanma, solunum, dışkılama ve özellikle boşaltım yoluyla kaybettiği sıvı miktarını göz önüne alırsak dışarıdan alması gereken su miktarının ne kadar ciddi olduğunu daha net anlayabiliyoruz.

Yarattığımız her yapay çevre onların avlanacağı, saklanacağı, sığınacağı doğal çevrelerini biraz daha yok etmektedir. Bunun sorumlusu olarak sorumluluktan kaçmamalı ve her gün biraz daha kendimize muhtaç bıraktığımız canlıları koruma altına almalıyız.

Hepimizin kapısının önüne uğrayan sokaklarımızda bizimle yaşamaya çalışan sokak hayvanları var. Hissettiğimiz 30 küsur dereceleri, kızgın asfaltta 40 derecelerde hisseden ve üstünde kürk taşıyan küçük dostlarımız için evimizin ve iş yerimizin önüne bir kap mama, bir kap su koymayı ihmal etmeyelim.

Akın Veteriner / Gökhan Sarıdağ-Veteriner Hekim