Bana Petini Anlat, Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim!


Evcil hayvanların zamanla sahiplerine benzediğini hepimiz duyuyoruz, fakat bunun bilimselliğe dayandığından pek bahsedilmemiştir. Bu benzerlik rastlantısal değil aslında. İki neden üzerine düşünülmelidir; ilk neden psikolojide ‘maruz kalma etkisi’ olarak adlandırılıyor, bir diğeri ise özellikle köpeklerin üstün gözlem ve taklit yetenekleri. En çok da köpekler sahiplerinin karakterlerini kendi karakterlerine yansıtmaktadır.

Bir psikolog; farklı türden evcil hayvanların belirli kişilikteki insanlarla ilişki kurduğunu ifade etmiştir. Ona göre; balık sahipleri çok mutlu iken, köpek sahipleri çok eğlenceli, kedi sahipleri duygusal, sürüngen sahipleri ise oldukça bağımsızlar.

Ve çoğunlukla kendimize benzeyen hayvanları tercih ediyoruz. Araştırmalara göre; kilolu insanların tombul görünümlü (pug, bulldog vs.) ırkları tercih ettiği ortaya konulmuştur. Bir diğer araştırmada katılımcılardan hiç tanımadıkları köpekleri sahipleriyle eşleştirmeleri istenmiş ve doğru eşleşen fotoğraf oranı %70 olarak belirlenmiştir. Şiddet eğilimli bir köpeğiniz varsa söylemeliyim ki büyük ihtimal sizde de şiddet eğilimi mevcuttur. Pitbull ya da rottweiler cinsi köpekler iyi bir eğitim verilmediği müddetçe hatta ne yazık ki vahşi olmaları için çabalandığında tehlikelidirler. Psikoloji araştırmalarında; bu ırk köpeklerin daha az arkadaş canlısı insanlar tarafından tercih edildiği tespit edilmiştir.

Evcil hayvanınızla uyumlu ve mutlu bir hayat sürdürebilmek istiyorsanız öncelikle kendi karakterinizin ve davranışlarınızın bilincine varmalısınız. Çok konuşan birinin, sahip olduğu hayvanının sessiz olması beklenebilir mi? Örneğin gergin ve sinirli bir gününüzdesiniz, büyük ihtimalle hayvan dostunuz da sizinle aynı ruh halini paylaşıyordur.

İnsanlar mı birlikte yaşayacağı hayvanını seçiyor, yoksa hayvanlarımız mı bizleri seçiyor? Cevap, her ikisi de. Zamanla paylaşılanlar arttıkça benzerlikler de artıyor.

Aklınıza evcil hayvanınızla ilgili takılan her konuda veteriner hekiminize danışmaktan çekinmeyin. Hayvan dostunuzla sağlıklı, bol patili ve mutlu günler dilerim.
Veteriner Hekim : Şeyma Tosun