ASMA YAPRAĞINDA SARDALYA


Havalar ısındı, balıkların yumurtlama dönemine girmesi ile av yasağı da başladı. “Vira Bismillah” ile başlayan sezon yerini sonbahara kadar sürecek bekleyişe bıraktı.

Elbette Ramazan ayının son günlerine girmişken sofralarımıza balığı konuk etmemek olmazdı.

Haziran ve Temmuz aylarında yağlanıp lezzeti iyice harmanlanan sardalya, bu sayımızda balık rehberinin konuğu oluyor. Sardalya, hamsinin akrabası olup küçüğüne papalina ismi verilen ve sularımızda bolca bulunan ticari değeri yüksek bir balık.

Ülkemizde Gelibolu ile özdeşleşen, adına festivaller düzenlenen sardalyayı meşhur tarifi asma yaprağı ile sarıp sarmalayıp beğeninize sunuyoruz. Yüksek oranda A ve D vitamini içeren sardalyayı konserve, ekmek arası, tava kızartma usulü yemeyi seviyoruz, bir de asma yaprağına sarılıp fırınlanan, lezzeti tavan yapan tarifimizi denemenizi tavsiye ediyoruz.

Malzemeler:
1 kilo Sardalya
30 adet asma yaprağı
Tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
Yarım çay bardağı zeytinyağı
Dilimlenmiş limon

Hazırlanışı
Sardalyalar güzelce temizlenip yıkandıktan sonra, tuzlanıp süzgeçte bekletilir. Bu esnada asma yaprakları kaynar suda 5 dk. bekletildikten sonra sapları koparılıp kuruması için süzgeçe alınır. Kuruyan asma yaprakları yan yana dizilir. Zeytinyağı sürülen sardalyalar hem içine hem dışına karabiber serpilip asma yapraklarının üzerine dizilir ve tek tek sarılır. Sarılan balıkların üzerine artan zeytinyağı hafifçe gezdirilir. Üzerine birkaç dilim limon konularak önceden ısıtılan fırında pişmeye bırakılır. Pişen sardalyanızı mevsim yeşillikleri ile servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun...