Aile - Evcil Hayvan Farkındalığı 


Hayvanlarla birlikte yaşamanın insan sağlığına pek çok faydası olduğunu biliyoruz. Peki ya çocuklar? Hayvanları seven, evcil hayvanlarla büyüyen çocukların (kabul edelim) biraz daha mutlu olmalarının sebebi; sevimli patilerdir.

Çünkü o çocuk, doyasıya oyun oynayacak bir arkadaş edinmiştir. Daha önce yapılan bazı araştırmalara göre, evcil hayvanla aynı evde yaşayan çocuğun daha düşük alerji riski taşıdığı ortaya konulmuştur. Bunun sebebi ise yaşamının ilk yıllarında bebeklerin bağışıklık sisteminin, erkenden tüylü dostlarıyla tanışıp buna yönelik kendini geliştirmesi.

Eğer düzenli bir şekilde paraziter, aşı ve diğer sağlık kontrollerini yaptırıyorsanız kedi ya da köpeğinizden size ya da çocuğunuza hiç bir hastalık geçmez. Ve en önemlisi sağlıklı bir hayvanın tüyünü yutmakla insan saçı yutmak arasında bir fark yoktur!

Kısacası hayvanlarla kurulan ilişki aslında her yaşta sağlığımıza destek olur, stresi azaltmaya yardımcı olur, kan basıncını düşürür ve kalp hastalığı riskini azaltır. Yine de bir kez daha düşünün bir evcil hayvanı eve getirmeden önce artılarını tartmak, bulunduğunuz yer, yaşam tarzınıza ve evdeki kişiler için iyi bir uyum olduğundan emin olun. Ve evet çocuğunuzla birlikte büyüyecek patiniz, pozitif değerleri arttırırken çocuğunuzun her canlıyı canlı olduğu için sevme becerisi kazandırır.

Sağlıklı evcil hayvanınız ve çocuğunuzla mutlu patili günler dilerim.