BALIK REHBERİ


Kahvaltıya dair Cemal Süreya'nın hoş bir güzellemesi vardır. “Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem. Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” diyor üstad. Balık için böyle bir güzelleme var mıdır bilemiyoruz ancak balık yemenin de kendine göre bir hazzı elbet olmalı. Tavası, buğulaması, ızgarası, fırını, her bir pişirme yöntemi balığa bambaşka yorumlar katar. Eşsiz mezelerin de balığa yoldaşlığı ile değme keyfine bir sofra çıkar ortaya.

Bu sayıda mevsim balıklarından heybemize düşen mercan.
Kaya dipleri ve kıyıya yakın yerlerde bulunan, ismini de renginden alan Mercan'ı avlayabileceğiniz en verimli aylar Nisan ve Mayıs’tır. Kış aylarında açıklarda yüzen mercan, bahar geldiğinde kıyıya yaklaşır. Mercan avlamak isteyenlere, Balıkçı Kadir Reis olta ya da geleneksel bir balık tutma yöntemi olan ve bir önceki sayımızda uzunca değindiğimiz paragadi (sepet) yöntemini öneriyor. Kadir Reis'in tavsiyesi ile Tava Mercan sofranıza konuk oluyor.

1 kilo Mercan
Tuz
Un
Sıvıyağ

Temizlenen Mercanlar özenle tuzlanır. Tane tane una bulanan balıklar tavaya dizilip, kızartılır. Çıtır Çıtır kızaran Tava Mercan'ı Bodrum'un lezzetli mezeleri eşliğinde afiyetle yiyebilirsiniz.

Tava Mercan'ın yanında yapabileceğiniz pratik meze önerimiz;
Turp Otu Mezesi

Bodrum pazarlarında rahatlıkla bulabileceğiniz bir bağ turp otunu iyice yıkayın, kaynayan suya tuz ilave ettikten sonra turp otunu koyup 5 dk. haşlayın. Haşlanan turp otununun suyunu süzün ve servis tabağına alarak hazırlamış olduğunuz zeytinyağı, sarımsak ve limondan oluşan sosu ekleyip balığınızla servis edin. Afiyet olsun.