“TANRIÇALAR GEÇİDİ FESTİVALİ”


Resim, heykel, performans, dans, müzik ve agora…

Her yıl gerçekleşmesi öngörülen etkinliğin ilki uluslararası sanatçıların ve Alazeytin halkının aktif katılımıyla 7-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Açık ve kapalı alanda gerçekleşen sergi ise, 10 Ekim’den itibaren randevu ile 31 Ekim’e kadar gezilebilecek.

Projenin ilham kaynağı, Bodrum Alazeytin de, antik kent Syangela’nın karşı yamacına kurulmuş olan Ender Güzey Müzesi ARThill’in önünden geçen Leleg yolunun o dönemde “Tanrıçalar Geçidi“ olarak anılmış olması.

ARThill galeri salonunda sergilenen eserler; Max Ernst, Mac Zimmermann, Bele Bachem, Sabine Sakoh, Elisabeth Brainos, Rolf-Maria Krückels, Ender Güzey, Süleyman Saim Tekcan, Ergin İnan, Erol Eti ve Erol Kınalı’ya ait.

Tanrıçalar Geçidi, sanatın disiplinler arası ifadeleriyle unutulmayacak bir kültür şöleni vadediyor. Festival kapsamında, Alazeytin’de 200 yıllık büyük sarnıçtan başlayan yol üzerinde ve ARThill çevresinde üç boyutlu “Land Art” eserleri izlenebilecek. ARThill’e ulaşıldığında ziyaretçileri yörenin damak tatlarından el sanatlarına kadar renkli bir “Agora” karşılayacak. Ziyaretçiler, sergi salonu içinde ve çevresinde ulusal ve uluslararası resim/heykel duayenlerinin katılımı ve yorumları ile “Tanrıçalar Geçidi” konulu sergi ile buluşacak. Sergide yer alan eserleri satın alarak koleksiyonunuzu zenginleştirme imkanının yanısıra arzu edenleri paranın değeri olmayan farklı bir müzayede bekliyor.